Monológ a gulyáságyúról

MONOLÓG A GULYÁSÁGYÚRÓL

  A gulyáságyúban leledzett pettyes hasú tarkabab az őrmester elvtárs hangjára azonnal elveszti pöttyeit éppen úgy, ahogyan a kiskatonák ezen érces hangot meghallva elveszítik férfiasságukat, és olyanok lesznek, akár egy kis nyuszi.
  – Ez a Gulyás elég meleg elég sós, kiosztható!
  Szegény gulyás, amelyet besűrített a mondvacsinált szakács egy kis szárított zöldséggel, szárított hagymával, valamint az aszalástól katicabogár nagyságúra zsugorodott krumplival. A rántáscsomók viszont vígan helyettesítik a csipetkét, amelyet a szakemberek a szülői házban láttak, de ott is csak kész állapotban. A szárított hús helyet azonban igazi mócsingokká avanzsált fecnik úszkálnak a pirosló víz alatt. Apropó, még a zsírrétegecske is elszégyellte magát, amikor ama förmedvénye lére az ügyeletes őrmester kimondta a gulyásleves nevet. Nem tudni, hogy a pirosságát mitől kapta, a pirospaprikától-e, vagy a szégyentől?
  A laktanya létszámának csaknem háromnegyed része kiskatona volt, egy merítőkanál levesért – amely általában a második fogást is helyettesítette – felsorakozott a gulyáságyú előtt. Telitalálat: a második fogást ugyanúgy várhattuk most is, mint a kiszáradt kútból a vizet. Azonban vannak olyanok, akiknek a csajkája nem méltó ezen élményt jelentő étel befogadására. Mivel az őrmester elvtárs szeme mindent lát, így azonnal észreveszi, hogy a kiskatona csajkáján hajdanán egy pók sétált, és mivel nem volt ideje megkeresni a budit, ezért a csajka szögletében végezte el ama természetes igényét, amely után más papírt is használ. De az őrmester elvtárs azért van a hadseregben rendszeresítve, hogy vigyázva a kiskatona egészségére, nem engedi meg, hogy az ilyen csajka megteljen levessel. Azonnal „tovább!”‑ot kiált. Ezek után a kiskatona két‑három mosogatást követően újból beáll a sor végére. Ha jut neki a zavaros léből azt gyorsan befalja, majd újból elmegy a csajkáját elmosogatni. Milyen jó lenne, ha kajaosztásnál minden simán menne, ha az ebédosztó, ‑ az úgynevezett – szakács beletalálna a katona csajkájába! Sajnos nem ez a jellemző! Ha beletalál, az csak a véletlen műve lehet! Pedig a szakács is jár lövészetre, és ott a soron kívüli eltávozás reményében elég jól is céloz…
  A leves merés nagyon bonyolult és összetett feladat. Nem is mindig sikerülhet. Gyakran előfordul, hogy az áldott jó kajaosztó a forró leves felét vagy a harmadát a kiskatona kezére önti. Aki már megedződött, az fél kanálnyi levessel a csajkájában szó nélkül távozik, aki viszont még nem szokta meg, hogy a kézfejét leforrázzák, az ordítva ejti bele csajkáját a gulyáságyú torkába, és a sor nem állhat meg, máris a következő kiskatona üvölt fel a levessel való érintkezéstől…
  Az ebéd utáni csendes pihenő helyett hosszú sorokban áll a leforrázott kezű haderő az egészségügyi szoba előtt. Az a haderő, amely az ország békéjére, nyugalmára van hivatva vigyázni, most a katonaorvosra várva áll egyik lábáról a másikra nehezedve. Persze a doktor elvtárs éppen most nyújtózkodik a tiszti étkezdében egy nagyot, hogy a második bécsi szelet is beférjen a pocakjába…
  Azután ha kedve tartja, az orvosi rendelőben kipiheni az étkezés fáradalmait, amely a túlzabálás egyenes következménye. Ilyen előjáték után álmosan, félig lecsukott szemmel minden leforrázott kezű kiskatonának felírja a szokásos hashajtót, hogy többé senki emberfia ne merje őt zavarni holmi ügyes‑bajos nyavalyával. A hosszúra nyúlt, félórai csendes pihenő után folytatódhat a jóllakott kiskatonák kiképzése…
  Ilyen táplálkozás ellenére nem csoda, ha a kis kopasz nem tudja megkülönböztetni a jobb oldalt a baltól, és mindig máshol keresi, mint ahol kellene… De az őrmester elvtárs is megszokta már, hogy a kiskatona összekeveri a lábait, amelyek a kellő pillanatban mindig mást csinálnak, mint amit ő parancsol.
  Íme, egy töredék a férfivé válás hétköznapjaiból. ­­